Niemal wszystkie suplementy diety dedykowane sportowców – zwłaszcza tym, którzy trenują sporty siłowe – zawierają w składzie kreatynę. Prawdę mówiąc, nic w tym dziwnego. Jak wiadomo, kreatyna działa kompleksowo, a jednocześnie jest maksymalnie bezpieczna dla organizmu. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że istnieje szereg różnorodnych form omawianego związku. Dwie najpopularniejsze z nich do monohydrat oraz jabłczan. W tym artykule skupimy się na tym pierwszym – monohydracie kreatyny.
Na początku: co to jest monohydrat kreatyny?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w prosty sposób – tak, aby każdy mógł to zrozumieć. Mówiąc bardzo oględnie monohydrat kreatyny to konglomerat cząsteczek wody oraz samej kreatyny. Jest to jeden z najpopularniejszych, powszechnie stosowanych przez sportowców z całego świata suplementów na bazie kreatyny. Uwaga! Jako że związek ten jednocześnie wiąże oraz zatrzymuje wodę w komórkach, nie zaleca się, aby przyjmowały go osoby cierpiące na problemy z nerkami.
Regularne spożywanie monohydratu kreatyny – co nam daje?
Nie da się ukryć, że monohydrat kreatyny to jedna z najczęściej używanych przez sportowców odżywek. Można powiedzieć, że stanowi ona absolutną podstawę i to nie tylko przy sportach siłowych. Mechanizm jej działania nie jest tak trudny, jak nam się wydaje.
Niewiele osób wie, że kreatyna to związek, który jest syntezowany w naszym organizmie – w wątrobie. Niestety, proces syntezy kreatyny jest stosunkowo długi, dlatego też dużo lepiej jest sięgnąć po syntetyczny, aczkolwiek równie skuteczny związek syntetyczny. Spożywana przez nas kreatyna w postaci monohydratu niemal natychmiast wnika to mitochondriów, które jak wiemy z lekcji biologii – produkują ATP (przekaźniki energetyczne). ATP jest niezbędne w procesie anabolizmu białek, a także przy utrzymaniu większości procesów życiowych organizmu. Kreatyna łączy się w mitochondriach z ATP, tworząc fosfokreatynę. Związek ten jest transportowany do miejsca pierwotnego przeznaczenia ATP, czyli różnych komórek organizmu. Mówiąc prościej, kreatyna uczestniczy w transporcie przekaźników energetycznych.
Kreatyna bierze również udział w procesie tworzenia się związku GTP, czyli guanidynotrifosforanem. GTP po związaniu się z białkiem odpowiada za aktywację specjalnych enzymów. Poszczególne związki, aktywują bądź prowadzą do tworzenia się kolejnych związków, finalnie inicjując produkcję białek. Białka te w ostatnim stadium procesu zostają włączone do ogólnej masy mięśniowej. Kreatyna sprzyja zatem tworzeniu się czystej masy mięśniowej, a przy okazji wykazuje działanie ergogeniczne, czyli stymuluje nasze mięśnie do pracy. jej regularne spożywanie przekłada się na wzrost siły, a co za tym idzie umożliwia wykorzystywanie znacznie większego obciążenia. To właśnie dzięki niej nasza masa mięśniowa rozwija się znacznie szybciej, aniżeli w warunkach tradycyjnych.
Monohydrat kreatyny nie dosyć, że stymuluje anabolizm to jeszcze działa antykatabolicznie. Mówiąc prościej, pozwala pozbyć się nadmiernej kwasowości w mięśniach, powstałej na skutek długotrwałych i intensywnych treningów. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na znacznie większy i częstszy wysiłek fizyczny.
Podsumowanie
- Regularne spożywanie monohydratu kreatyny prowadzi do stymulacji syntezy białek, a finalnie do wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej.
- Odżywki na bazie monohydratu kreatyny nie tylko zwiększają siłę, ale również umożliwiają poprawę naszych osiągów, a także zwiększają wydajność oraz intensywność treningu.
- Kreatyna również sprzyja regeneracji po wysiłku fizycznym, w tym normalizuje poziom pH.
Jak stosować monohydrat kreatyny?
W tej kwestii należy zastosować się do zaleceń producenta. Sposób dawkowania znajdziemy na etykiecie zakupionej przez nas odżywki.
Opinie
Monohydrat kreatyny cieszy się dużym zaufaniem ze strony sportowców, również kulturystów. Regularne spożywanie odżywki nie prowadzi do żadnych skutków ubocznych – wręcz przeciwnie, umożliwia osiągnięcie założonych celów znacznie szybciej, aniżeli w tradycyjny sposób.