Każdy sportowiec – zarówno początkujący jak i doświadczony – wie, że w wielu przypadkach kluczem do sukcesu jest… kreatyna. Kreatyna to związek używany przez adeptów sportów siłowych, kulturystów, zawodowców w sportach drużynowych – jednym słowem przez każdego, kto poważnie interesuje się swoim wyglądem, a także umiejętnościami. Badania naukowe udowodniły, że kreatyna jest nie tylko skuteczna, ale również maksymalnie bezpieczna dla naszego organizmu. Jako że istnieje kilka jej form, przed zakupem pierwszego, lepszego suplementu należy dokładnie zastanowić się, która z nich lepiej sprawdzi się w naszym przypadku. W tym artykule przyjrzymy się z bliska jabłczanowi kreatyny.
Na początku: co to jest jabłczan kreatyny?
Jabłczan kreatyny to suplement, którego podstawę stanowi mieszanka kreatyny oraz kwasu jabłkowego. Stosunek tych dwóch substancji wynosi 1:3. Można powiedzieć, że kreatyna w postaci jabłczanu kreatyny cechuje się znacznie stabilniejszą strukturą aniżeli monohydrat kreatyny.
Regularne spożywanie jabłczanu kreatyny – co nam daje?
Można powiedzieć, że mechanizm działania jabłczanu kreatyny jest niemal identyczny jak w przypadku monohydratu kreatyny. Z czego wynika zatem różnica między tymi dwoma formami? Najogólniej rzeczy ujmując, regularne spożywanie jabłczanu kreatyny prowadzi do powstania znacznie lepszej jakościowa pod względem optycznym beztłuszczowej masy mięśniowej. Jeśli chodzi o wady, sam proces przyrostu tej masy mięśniowej jest mniej efektywny i spektakularny, jak to jest w przypadku monohydratu keratyny. Opisywana odżywka ma znacznie mniejszą zdolność do zatrzymywania wody.
Niektórzy twierdzą, że jabłczan kreatyny jest lepszą formą samej kreatyny. Jako że związek ten cechuje się doskonała rozpuszczalnością (znacznie szybsza i znacznie lepsza niż monohydrat kreatyny), umożliwia organizmowi pobieranie większej ilości składników odżywczych z przewodu pokarmowego, niezbędnych do budowania masy mięśniowej.
Skutki uboczne
Wielu niedoświadczonych sportowców, takich którzy pragną jak najszybciej osiągnąć upragnioną sylwetkę, zupełnie nie stosuje się do zaleceń producenta odżywki. Większość z nich, chcąc przyspieszyć efekty, stosują nadmierną suplementacje. Jest to niezwykle niekorzystne, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę masy mięśniowej. Dodatkowo, nieodpowiednie przyjmowanie jabłczanu kreatyny może przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych: biegunki, skurczy mięśni, a w skrajnych wypadkach nawet odwodnienia. Zaleca się stosowanie kreatyny w cyklach. Niezwykle ważne są przerwy między nimi – taka przerwa powinna wynieść co najmniej miesiąc.
Jak stosować jabłczan kreatyny?
Jabłczan kreatyny, podobnie jak monohydrat kreatyny, występuje na rynku w postaci proszku bądź kapsułek. Dodatkowo, możemy go spotkać w formie monopreparatu (zawiera wyłącznie jabłczan kreatyny) bądź w ‘pakiecie’ – wieloskładnikowa odżywka keratynowa. Dawkowanie tego specyfiku uzależnione jest od wielu aspektów – zarówno postaci (kapsułki czy proszek) jak i masy ciała, rodzaju wykonywanego wysiłku, rodzaju treningu etc. Dokładniej o dawkowaniu znajdziemy na opakowaniu danej odżywki bądź w ulotce doń dołączonej.
Specjaliści podkreślają, że kreatyna w każdej formie przyswaja się znacznie lepiej, gdy jest podawana z glukozą. Warto zatem spożywać odżywkę w obecności soku owocowego bądź zaraz po zażyciu odżywki carbo bądź gainer. Jabłczan kreatyny winien być zażywany systematycznie. W przypadku tego specyfiku nie jest istotna pora dnia.
Opinie
Jabłczan kreatyny jest jedną z popularniejszych form kreatyny. Nic oczywiście nie przebije monohydratu kreatyny. Niezależnie od ‘reklamy’, jabłczan nieustannie znajduje się na drugim miejscu. Można powiedzieć, że jabłczan kreatyny stosowany jest przez blisko 10 proc. osób ogólnie zażywających kreatynę. Nic w tym dziwnego – wprawdzie odżywka ta wpływa na ‘jakość’ mięśni, jednakże znacząco spowalnia ich rozrost. Jeżeli zależy nam na szybkich i spektakularnych efektach, dużo lepiej jest zaopatrzyć się w monohydrat.